Pole vahet kas ahv või inimene :)


Tänasel päeval istun Radisson Blu hotellis ja kuulan põnevaid loenguid ja arutelusid energiasäästu teemadel. Viimasede kolm tundi on andnud mulle veelgi suurema teadmise, et täpselt nii kaua, kuni inimesed ei saa aru säästmise sügavamast põhimõttest, pole mõtet rääkida säästuharjumustest.

Me võime õpetada tulede kustutamise selgeks ka loomaaia ahvile, aga see ei muuda teda veel keskkonnateadlikuks. Ahv lülitab küll tuled kustu ja saab selle eest preemiaks pool õuna ja banaani, aga ta teeb seda kõike vaid preemia nimel.

Samal moel me võime ehitada endale maailma kõige energiasäästvamad majad ja kasutada peaaegu olematu energiakuluga kodutehnikat, aga kui me saadud rahalise kasu eest lendame lennukiga palmi alla puhkama, on kasu keskkonnnale tegelikult olematu.

Kuidas siis keskkonnahoidu saavutada? Järjest enam tundub mulle, et seda saab vaid isiklikke soove piirates. Paraku ei saa inimesi sundida mugavustest loobuma, sest inimesed ei tee seda ilma väga mõjuva põhjuseta. Mis on mugavustest loobumiseks piisavalt mõjuv põhjus? See on juba Nobeli preemia küsimus!

Advertisements

2 responses to “Pole vahet kas ahv või inimene :)

  1. Lühike vastus on “surmahirm”.

  2. Tegelikult ma usun, et premeerimise ja trahvimisega (st maksusoodustuste ja maksude kaudu) saab inimese päris keskkonnasõbralikult käituma panna, ilma et tal oleks sügavamat arusaamist. Viimane oleks tore, aga ma kahtlustan, et kui me selle peale lootma jääme, siis… jajah.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s