Tänapäeva gladiaatorid


Vaatasin eile Viasat Exploreri pealt (ma loodan, et ma kanaliga ei eksi) filmi USA vanglast, kus hoitakse ka eluaegse karistusega vange. Tavaliselt ma ei ole surmanuhtluste poolt, aga elu, mida need vangid selles meeskonna meelest “hästi” valvatud vanglas elasid, oli surmanuhtluse kõrval ikka väga karm karistus.

USA propageerib ennast kui demokraatlikku ja edukat suurriiki, kellel on õigus öelda, mida teised demokraatia nimel tegema peavad, aga see, mis toimus seal kinnipidamisasutuses, oli kõike muud kui demokraatliku riigi uhkuse sümbol. See oli sõjariik väikesel territooriumil, kus vangivalvurid olid väga kõrvalise rolliga.

Statistika, mis filmist kõrva jäi:

  • 40% vangidest saab vägistatud;
  • pussitamised on igapäevased;
  • ainuke viis vangil ellu jääda on liituda mõni jõuguga;
  • jõuguga liitumise tavatingimus on tellimusmõrv;
  • iga tapmine toob kaasa 9 kuud kartsa  jne…

Alguses ma arvasin, et tegemist on ajakirjandusliku liialdamisega, aga siis hakkas kaamerasse rääkima kõrge vanglaametnik, kes kõike seda rahumeeli kinnitas. Igat värvi, igat usku ja ernevate eelistustega vangid lastakse jalutama samale suurele platsile, kus on igal gängil oma territoorium. Paarisaja vangi kohta on ühe käe näppude jagu valvureid. Mõni ime, et vägivald lokkab!

Miks vangide olukord mind morjendab? Aga sellepärast, et film näitas edukalt, kui mannetu on riik ohjeldamises. Ainus, mida tehakse, on kuritegeliku käitumise soodustamine. Oletagem, et mõni vend satub vanglasse teo eest, mida ta kahetseb. Aga tal ei ole võimalustki ennast parandada. Ta seatakse olukorda, kus ta on sunnitud vägivaldne olema. Pärast sellist vanglat pole lootustki, et sellest isikust saab ühiskonnale natukenegi kasulik kodanik.

Selle asemel, et teha vanglas muudatusi – näiteks lastes platsile korraga vähem inimesi, paigutades platsi sissepääsu juurde metallidetektoriga läbipääsu vms, lastakse inimestel mängida gladiaatorite mängu. Valvurid vaatavad ülevalt kuulikindlate klaaside tagant, kuidas jõugud üksteist sandistavad ja tapavad.

Võib ju öelda, et paras pedofiilidele ja tapjatele, aga isegi siin pole asi nii üks-ühene. Pedofiilid on vanglavägivalla riskigrupp ja neid hoitakse eraldi turvatsoonis.

Lisaks sellele, et vägivallale õhutamine muudab vanglast vabanevad vangid vägivaldsemaks – minu meelest ei ole võimalik sellisest asutusest ilma eluaegse vaimse traumata väljuda – lisaks sellele traumeerib nähtu kindlasti ka valvureid. Ja mida rohkem on vanglasse tagasi sattuvaid kinnipeetuid, seda enam on vaja vangivalvureid. See on suletud ring.

Pole vist vaja küsida, miks on USA vangide arvukuselt esikohal kogu maailmas.

Fakte USA vanglatest:

  • Kokku on USA vanglates rohkem kui 2,3 miljonit inimest, mis teeb 750 vangi 100 000 elaniku kohta. Kasvav kurjategijate hulk läheb riigile aga järjest kallimaks maksma.
  • Vangidele kulutatakse kogu riigis 6 korda enam raha kui näiteks hariduse parandamisele.
  • Kui igast kolmekümnest valgest istub vanglas üks mees vanuses 20-34 eluaastat, siis mustade hulgas on olukord sootuks teine – vanglas istub koguni üks mees üheksast.
  • Niisuguste näitajatega on USA esikohal vangide arvu poolest kogu maailmas – Hiinas istub trellide taga 1,5 miljonit inimest, Venemaal aga “kõigest” 890 000 inimest.

Faktide allikas: Pew keskuse raport – faktid on kogunud SLÕL

Advertisements

One response to “Tänapäeva gladiaatorid

  1. Ma tean, et SL Õhtuleht pole just parim allikas faktidele, aga filmist kuuldud jutu põhjal nad vaevalt palju eksivad 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s