Maalehe foorum – KÜSIMUSED & VASTUSED – vol2


Vastasin Maalehe foorumis lugejate küsimustele.

Mis asi on mahetoit? Kus seda müüakse?

Mahetoit on toit, mis pärineb põllumajandusest, kus tootmine põhineb suures osas kohalikel ressurssidel ning sõltub ökoloogilise tasakaalu säilitamisest. Toidu tootmine käib ökoloogiliste, mitte tehnoloogiliste printsiipide järgi. Mahepõllumajanduses ei kasutata sünteetilisi mineraalväetisi ja taimekaitsevahendeid.

Iga mahetalu alussambaks on kohalikesse oludesse sobiv külvikord, kus näiteks teravilja või köögivilja kõrval on tähtsal kohal mullaviljakust säilitavad ja suurendavad kultuurid – liblikõielised. Samuti etendavad toitaineringluse tasakaalus hoidmisel tähtsat osa loomakasvatus ja sõnniku kasutamine. Taimekaitse põhineb valdavalt ennetavatel meetoditel ja mehaanilisel tõrjel.

Loomakasvatuses pannakse suurt rõhku loomade heaolule: loomad peavad saama loomuomaselt käituda ja süüa neile sobivat mahesööta. Sööt toodetakse suures osas talus kohapeal, seega peab loomade arv olema tasakaalus maa suurusega. Loomade tervishoid põhineb peamiselt ennetusel: sobivate tõugude ja aretusliinide valik, kvaliteetne ja mitmekesine sööt, sobivad pidamistingimused. Keelatud on kasutada sünteetilisi veterinaarravimeid ennetavaks raviks, samuti on keelatud kasvustimulaatorid jt kasvu või toodangut suurendavad sünteetilised ained.

Allikas: Ökosahvri koduleht

Mahetoitu leiab ökopoodidest, talunikelt ja viimasel ajal ka suurtest supermarketitest.

Rohelistel on praegu näiteks tulemas kampaania, kus Selverites, Prismades ja Rimides tähistatakse mahetoit ja ökokaubad rohelise mummukesega, millele on valges kirjas märgitud “Roheline.” Leides sellise mummukese toote alt, saate teha valikuid kergema südamega.

Tegelikult saab iga tarbija mahetoidu levikule kaasa aidata. Kui järjepidevalt ka suurtest kaubanduskettidest küsida mahedaid toiduaineid ja ökokaupu, siis lõpuks võetakse tooted ka valikusse. Näiteks veel mõned aastad tagasi polnud supermarketites  öko- ja mahekaupu praktiliselt üldse saada. Nüüd on juba päris korralik valik.

Juurikate, puuviljade ja piimatoodete osas on kõige soodsam viia sisse isiklik tutvus mõne talunikuga. Ka suurematesse linnadesse on hakanud viimasel ajal jõudma nn piima- ja toiduringid, kus talunikud toovad tellitud kraami otse koju kätte.

Et teiste huvilistega või talunikega kontakti saada, tasub küsida kontakte erinevatest rohefoorumitest.

Ka minu meelest oleks just nüüd õige aeg Eesti kaupa osta, nagu viimatises Maalehes kirjutab Heli Raamets. Seda võiks kõvema häälega ja kõrgemalt öelda ka mõni tähtsam mees kui meie kaks.  Aga… Euroopa Kohus ütleb nõnda: liikmesriigi valitsuse poolt loodud organ, mida rahastatakse tootjatelt võetavatest tasudest, ei tohi /…/ soovitada tarbijatel osta kodumaiseid tooteid üksnes seetõttu, et need on kodumaist päritolu. (13. XII 1983 otsus kohtuasjas 222/82: Apple and Pear Development Council, EKL 1983, lk 4083). Ja kuidas siis ülepea nt kama või verivorsti kiita?

Kui ametnik ei tohi öelda, et eelistage kodumaist, vaid seetõttu, et tegemist on kodumaise kaubaga, siis põhjendagu. Keegi ei vaidle vastu, kui soovitatakse osta lähemal toodetud kaupa, sest nii kulub vähem transpordikilomeetreid. Keegi ei keela tutvustada elanikele hooajalise toidukasutuse eeliseid või oma maa traditsioone. Keegi ei keela ka tutvustada tervislikku toitumist.

Mind kummitab küsimus, et kas öko ja säästlik on ikka tegelikkusest ka öko ja säästlik. Ma olen nõus, et Eestis kasvatatud mahetooted on puhtad ja kemikaalivabad ning nendega toimetatakse säästlikult, kuid mujalt siia toodud asjad seda ju pole. Saksamaalt mahetoote siiatoomine kulutab kütust jne, mis pole ju mingil moel säästlik tarbimine. Tegelikkuses vist sellist asja nagu säästlik tarbimine ikka ei eksisteeri. Või mida teie arvate?

Kui on olemas valikus kodumaine toode või analoogne teiselt poolt maailma ostetud mahetoode, siis on valik lihtne – eelistan kodumaist. Kui aga on valikus eestimaine mahetoode ja tavaline kodumaine toode, siis eelistan ikka esimest.

Kui on näiteks valida, kas pesta korduvkasutatavaid nõusid või osta ühekordseid iga söögikorra jaoks, siis enamik eelistab korduvkasutatavaid nõusid, sest need on säästvamad nii rahakotile kui ka keskkonnale. Loogiline valik, aga taaskord sammuke ka säästvama elustiili suunas. Usun, et säästev tarbimine on olemas.

Ja olen küsijaga päri – eelistan kodumaist kaupa, kui see vähegi võimalik on.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s