Maalehe foorum – KÜSIMUSED & VASTUSED – vol1


Vastasin Maalehe foorumis lugejate küsimustele.

Mida teie arvate säästlikust eluviisist? Kas see on pigem looduse säästmine või oma rahakoti säästmine?

Mina üritaksin ühendada mõlemad, kuigi see pole alati võimalik. Lisaks rahale ja keskkonnale annab säästa ka tervist. Seega on tegemist mitmeti tõlgendatava väljendiga.

Mina mõistan säästvat eluviisi pigem kui teadlikult tehtud otsuseid. Näiteks taaskasutatud riiete ostmine säästab nii raha kui ka keskkonda. Mahetoit säästab tervist ja keskkonda.  Vabatahtlikuna tehtud töö säästab inimese vaimset terviklikust, kuna rahavaba panuse andmine (olgu see siis kasvõi kodutute kasside eest hoolitsemine, abi uuskasutuspoes või abi talgutel) pakub ootamatult suurt eneseteostust. Säästmine võib olla ka normaalne hakkamasaamine majanduskriisi tingimustes.

Säästev eluviis on ka siltidest ja esmamuljest kaugemale vaatamine. Näiteks kui teil on valida kaugelt toodud apelsini (isegi kui see on mahe) ja kodumaise tavalise õuna vahel, siis see õun on keskkonnasõbralikum juba seetõttu, et kulutatud on palju vähem transpordikilomeetreid.

Säästev eluviis on julgus esitada küsimusi,leida nendele küsimustele vastuseid ja kui vaja ka leitud vastused uuesti üle vaadata.

Kus elavad kõige säästlikumad inimesed? Mille poolest nad on kõige säästlikumad?

Kui võtta säästmist kui ressursside vähest kasutamist, siis väga vähesega tulevad toime looduse rütme ja traditsioone järgivad põlisrahvad. Lääne inimestega on paraku nii, et meid on õpetatud soovima rohkemat ja see takistab säästmist.

Säästmine võib olla tingitud ka vaesusest ja ressursside vähesusest. Näiteks arengumaade vaesed peavad sageli tulema toime 10l veega päevas. Kui ressurssi ei ole, siis on säästmine loomulik. Meie siin Eestis laseme 9-10l korraga kempsust alla. Arengumaa vaene sellist luksust lubada ei saa. Kui näiteks vesi kraanist võtta on, siis jäädakse säästmisega ikkagi mugavuse piiridesse.

Loe lisaks:

* Väga vähene tarbimine
http://www.bioneer.ee/eluviis/oko_abc/V … _.aid-3015

* Unustatud inimesed slummides
http://www.bioneer.ee/eluviis/oko_abc/…aid-1037

* Eksperiment: elage nagu arengumaade vaene
http://www.bioneer.ee/eluviis/sots/…aid-1263

Tere! Mul on pidevalt üks suur dilemma – kas olla rahasäästlik ja osta odavat kaupa või olla loodussäästlik ja osta kallimat ökokaupa. Nii on pesupulbrite, riiete, toiduga.  Ökokauba miinus on veel see, et seda ei saa igalt poolt nii lihtsalt kätte. Kui peaksin selle järele eraldi sõitma, siis ju kasutan bensiini, mis saastab jällegi õhku. Kas on olemas mingi kuldne kesktee. Mida soovitate?

Odavate asjadega on enamasti nii, et nad ei ole vastupidavad. Siinkohal sobivad näitena Hiina mänguasjad. Mina lähtun siinkohal seisukohast, et ma pole nii rikas, et odavat asja osta. Ostan parem vähem, aga kvaliteetsemaid asju. Näiteks kui ma ostan pojale 19 krooni maknud mänguauto, mis peab vastu nädala, siis igal nädalal uut sama kallist lelu ostes olen kuu ajaga kulutanud juba 76 krooni, 4 pakendit, palju transpordikilomeetreid ja autode valmistamiseks kulunud materjali. Kohe kvaliteetsema lelu kasuks otsustades, säästan oma närve, keskkonda ja pikemas ajatsüklis vaadatuna ka raha. Kui laps kallima autoga aasta või kaks mängida saab, siis on rahaline võit (ja ka võit keskkonna arvelt) päris korralik.

Pesupulbritega tasub vaadata hinna ja pesukordade suhet. Kui ligi 200 krooni maksva MiniRisk pesupulbri suure pakiga saab pesta 70 pesukorda ja Arieli odavama ja enam-vähem sama raske pakiga saab pesta 20 korda, siis ühe pesukorra hinnavahe praktiliselt puudub. Ühe pesukorra hind võib keskkonnasõbralikul pulbril isegi väiksem tulla.

Kuldse keskteena soovitan mõistlikust. Ka kodumaise toidu ja kodus valmistatud toidu eelistamine, vee ja elektri raiskamisest loobumine ning pakendijäätmete sorteerimine on väärt sammud säästvama elustiili suunas. Säästmine ei ole häbiasi!

Ajanappuses eelistan ise tellida toidu- ja olmekaupa interneti vahendusel ja kuller toob tellitud kauba mulle koju kätte. Kui tellida suurem kogus toitu korraga, on vaja endal harvem poes käia. Ise ostan poest enamasti vaid piima- ja leivatooteid.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s