Akende pesemine


Aknaraamide pesemine

Enne, kui hakkate aknaklaase pesema, tuleb puhastada raamid. Kui jätate raamide pesemise viimaseks, siis võib juhtuda, et peate aknad uuesti üle pesema.

Määrdunud raamid saab puhtaks švammi või harjakese abil. Mõnikord vajavad aknaraamid ka puhastusainet, milleks sobib hästi näiteks keskkonnasõbralik nõudepesuvahend. Kui kasutate puhastusvahendit, siis on vaja raame hiljem loputada.

Plastikust aknaraame saab kergelt pleegitada, kui neid hõõruda sidruniviiluga. Värskele sidrunimahlale peab andma umbes 10 minutit aega toimida. Seejärel aknaraamid loputatakse. Sidruniviiluga hõõrumine aitab eemaldada ka raskemat mustust.  Enne sidruni kasutamist kogu raami ulatuses katsetage seda vähem nähtaval kohal, sest osad  plastikraamid võivad sidruni toimel kaotada läike.

Soodat ei tohiks kasutada õlivärviga kaetud aknalaudade ja –raamide puhastamisel, sest see rikub õlivärvist pinda.

Aknaklaaside pesemine

Aknaklaase saab puhastada nii kodukeemia abil kui ka ilma selleta.

Kui otsustate vaid vee ja lappidega koristada, siis vajate korralikke puhastuskangaid. Vanad kaltsud akende pesemiseks ei sobi, sest päevi näinud riie peseb kehvasti ja ajab ebemeid. Mikrofiiberkanga pesemisomadused on kaltsutükkidest kordi paremad.

Akende pesuks valige mõni froteekangast meenutav mikrokiulapp. Tehke lapp hästi märjaks ja puhastage pind ära. Seejärel loputage lapp puhtaks ja väänake see kuivemaks. Nüüd tõmmake aken uuesti üle. Aknapesuveele võib lisada sortsukese äädikat. Vajadusel võib kasutada ka soodat.

Sooda aitab eemaldada nn rasvast mustust, mida on õhus näiteks auto heitgaasides. Äädikas aitab lahusel auruda ja jätab klaasid kirkamaks. Kärbsemusta saab akendelt eemaldada piirituse, sidruni või värske sibula lõiguga hõõrudes.

Sidruni ja äädika asemel võite kasutada ka ökokodukeemiat. On mitmeid sarju nagu Ecover, Sodasan ja Sonett, mille toodetevalikust aknapuhastajaid leida võib. Aknapesuvedelikku saab ka ise teha. Selleks valatakse pihustajasse vett ja lisatakse sellele paar tilka nõudepesuvahendit.

Aknaklaaside pesemist alustatakse välimisest pinnast, kuna nii on kergem märgata aknale jäänud triipe.

Akende kuivatamine

Akende kuivatamine on minu meelest aknapesu kõige olulisem etapp, sest selle kvaliteedist sõltub kogu tulemus. Abivahenditena on suurepärased nii spetsiaalne kuivataja kui ka mikrofiibrist kuivatuslapid. Ajalehepaberit ei ole mõtet kuivatusvahendina kasutada, kuna trükivärv kipub puhtad aknad ära määrima ja siis jääb tulemus tuhmiks.

Kuivataja peab olema pehme kummiga, mis teeb akna hästi kuivaks. Keskkonnasõbralik on valida selline tarvik, mille kummi saab vahetada. Nii säästate uue abivahendi ostmise pealt.

Iga kord,  kui kuivataja tõstetakse klaasi pinnast lahti, tuleb sellelt üleliigne niiskus ära pühkida. Kummi kuivatamiseks sobivad vanad kaltsud. Nende puudumisel on mõtet kasutada vanemat köögirätikut. Pabertaskurätikute kasutamine kummi kuivatamise otstarbel pole eriti ei keskkonnasõbralik ega ka tõhus, sest paberiebemed kleepuvad kuivataja pinnale ja võivad nurjata kogu aknapesu.

Klaaspindade kuivatamisel jälgi, et vett ei satuks muudele pindadele. Selle vältimiseks võib asetada lapid aknalauale või püüda aknalt eemalduvat vett teises käes oleva lapiga. Pärast klaaside kuivatamist kuivatatakse aknaraamid.

Kas teadsite …

  • et mikrokiust lappi pestes ei tohi kasutada loputusvahendit, sest see rikub kanga omadused,
  • et mikrokiust lappide ostmisel on mõtet uurida firma poolt garanteeritud pesukordade arvu (see kõigub tavaliselt vahemikus 35-500),
  • et aknad püsivad kauem puhtad, kui need vähemalt korra nädalas kuiva tolmulapiga üle pühkida.
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s