Mis on keskkonnasõbralik koristamine?


Minu käest on sageli küsitud, kas keskkonnasõbralik koristamine erineb kuidagi tavalisest koristamisest. Erineb küll. Mille poolest? Sellele küsimusele on juba raskem vastata, sest keskkonnasõbralikum saab koristades olla mitmeti.

Enne, kui minna säästvate koristusviiside juurde, tasub rääkida, mis on koristamine tavamõistes. Me koristame selleks, et saada erinevad pinnad elamises puhtamaks. Puhas kodu on silmale hea vaadata. Koristatakse ka tervislikumas keskkonnas elamise eesmärgil. Ideaalis võiks säravpuhta kodu saamine olla ka lihtne ja tulemus võiks hästi lõhnata.

Mida me siis tervislikuma ja puhtama elu nimel tavaolukorras teeme? Me kasutame üsna sageli vahendeid, mis on ohtlikud nahale sattudes, sisse hingates ja mille aurud ärritavad silmi. Tervislikuma kodu nimel me ostame kalli raha eest poest kokku mürgimärgiga kangeid tooteid. Me peame koristusvahendeid hoidma võimalikult kaugel laste käeulatusest ja nende vahendite keskkonnamõju on sageli lõpuni uurimata. Teada on, et väga paljude koristusvahendite jääke ei suudeta veepuhastusjaamades joogiveest eemaldada. Terviseohtlike vahenditega puhtaks saadud kodu lõhnab kas kemikaali enda või siis sünteetiliste lõhnaainete järgi. Pärast vahendi lõppemist oleme hädas tekkinud pakenditega.

Kas meil on alternatiive? Tegelikult on alternatiivide valik päris lai.

Kõige tavapärasemalt jätkub elu, kui vahetame harjumuspärase kodukeemia ökokodukeemia vastu. Nii saame igale pinnale spetsiaalse vahendi, aga selle kasutamine on ohutum nii meie endi tervise kui ka keskkonna seisukohast.

Kes ei taha kodus hoida suurt puhastusvahendite kogust, võib koristada ka põhivahendite abil. Nendeks on sooda, äädikas, vedel puhastusvahend (nõudepesuvahend või üldpuhastusvahend) ja sidrun.

Kodu on võimalik puhtaks saada ka ilma kodukeemiata, aga siis peab endale soetama valiku mikrofiiberkangast puhastuslappe.

Mina isiklikult kasutan kombineeritud vahenditega koristamist. Aknaid puhastan mikrofiiberkangaga, kraanikaussi sidruniga ja nõusid pesen nõudepesuvahendiga.

Järgmistes teemades räägingi erinevatest keskkonna- ja tervisesõbralikest alternatiividest, mis aitavad kodu puhtaks saada.

Advertisements

5 responses to “Mis on keskkonnasõbralik koristamine?

  1. Tead, minu arust ikkagi ei ole ökoloogiline pesta kodu lennukiga kohale veetud sidruniga. Katlakivi eemaldab su enda mainitud äädikas.

  2. Keskkonnasõbralikum ikka kui kallis kodukeemia poeriiulitelt

  3. Äädika osas nõus, aga mulle endale ei meeldi kohe üldse äädika lõhn… Eks see ole minu kiiks.

  4. Sidrun (või sidrunhape) ja äädikas annavad sisuliselt sama funktsiooni – ühtmoodi happelised ju mõlemad. Nii et saab ka ilma üheta neist;)
    Rasvased nõud pidavat puhtaks saama ka sinepipulbriga (ainult, et selle kasutamine tundus mulle ebamugav ja seetõttu ainult proovisin pisut – töötas tõesti). Reaktsiooni, mis seal toimub, ei tea kahjuks kommenteerida.

  5. Nojah, eks see ole tõlgendamise küsimus kumb saastab keskkonda rohkem, kas seep või lennuki heitgaasid.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s