Äripäev pätsas mu artikli… Ilma viiteta…


Nonii, milline hommikune üllatus!

Avastasin oma artikli ÄP-s ja see oli avaldatud Hille Tressumi nime all. Ma ei ole kade. Minu tekste võib kasutada ja on hea, kui rahvast haritakse, aga SEDA KOOS VIITEGA. Kui viidata ei taha, siis küsige. Hetkel on nii, et Bioneer teeb tööd ja ÄP kasutab lugu.

Toon mõlemad lood ära. Saate võrrelda! Oma loos tegin punaseks osa, mis oli kasutuses. Minu meelest oleks ikkagi viisakas viidata.

__________________________________________________________

Äripäev (30.06.08): Londonis avatakse esimene ökoööklubi

“Suurbritannias avatakse juulis esimene keskkonnasõbralik ööklubi.Nüüd võivad ennast klubipeole lubada ka need, kes rohelise maailmavaate  tõttu seda enne ei teinud.

Londonis asuv klubi on keskkonnasõbralik välisuksest alates. Sisse saavad vaid need, kes lubavad anda oma panuse kliimasoojenemise vähendamiseks, vahendas roheliste portaal Treehuggers.

Tasuta lubatakse klubisse pidulised, kes suudavad tõestada, et nad tulid jala, jalgratta või ühiskondliku transpordiga. Klubi sees pakutakse vaid mahedaid jooke ning tualettruumide paakides kasutatakse juba korra kasutuses olnud vett.

Klubi kõige põnevam osa on tantsupõrand, mis suudab toota kuni 60% kogu hoone energiavajadustest. Tehnoloogia sisaldab vedrupõrandat ja energiat tekitavaid plokke. Plokid on valmistatud piesoelektrilistest kristallidest, mis toodavad voolu, kui neile survet avaldada.  Seega, mida rohkem rahvas tantsib, seda rohkem energiat klubi jaoks toodetakse. Klubi omanikuks on miljonär Andrew Charalambous, keda rohkem tuntakse kui Dr Earth.

Muide, see ei ole muide esimene omalaadne klubi. Hollandis on juba selline klubi loodud. Need klubid on osaks rahvusvahelisest programmist Club4Climate, mille eestvedajateks on ettevõtjad, kes soovivad samalaadsed klubid luua ka maailmalinnadesse nagu New York, Cape Town ja Rio. Ettevõtmise moto on: “Et maailma päästa, pead sa vaid tantsima.”

_________________________________________________________

Minu artikkel http://www.bioneer.ee (25.06.08): Suurbritannias avatakse keskkonnasõbralik ööklubi

Suurbritannias avatakse 10.juulil esimene keskkonnasõbralik ööklubi, teatas veebiportaal Treehugger.com. Nüüd võivad ennast klubipeole lubada ka need, kes rohelise maailmavaate  tõttu seda enne ei teinud.

Londonis asuv klubi on keskkonnasõbralik välisuksest alates. Sisse saavad vaid need, kes lubavad anda oma panuse kliimasoojenemise vähendamiseks. Tasuta lubatakse klubisse pidulised, kes suudavad tõestada, et nad tulid jala, jalgratta või ühiskondliku transpordiga. Klubi sees pakutakse vaid mahedaid jooke ning tualettruumide paakides kasutatakse juba korra kasutuses olnud vett.

Klubi kõige põnevam osa on tantsupõrand, mis suudab toota kuni 60% kogu hoone energiavajadustest. Tehnoloogia sisaldab vedrupõrandat ja energiat tekitavaid plokke. Plokid on valmistatud piesoelektrilistest kristallidest, mis toodavad voolu, kui neile survet avaldada. Seega, mida rohkem rahvas tantsib, seda rohkem energiat klubi jaoks toodetakse.

Klubi omanikuks on miljonär Andrew Charalambous, keda rohkem tuntakse kui Dr Earth.

Muuseas, ärge naerge. See ei ole esimene omalaadne klubi. Rotterdamis Hollandis on juba selline klubi loodud. Need klubid on osaks rahvusvahelisest programmist Club4Climate, mille eestvedajateks on ettevõtjad, kes soovivad samalaadsed klubid luua ka maailmalinnadesse nagu New York, Cape Town ja Rio. Ettevõtmise moto on: “Et maailma päästa, pead sa vaid tantsima.”

Advertisements

12 responses to “Äripäev pätsas mu artikli… Ilma viiteta…

 1. Järelikult oli hää lugu! 😀

 2. Tere,
  ma loodan, et Sa oled juba pöördunud Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandeli (Meelis.Mandel@aripaev.ee) poole vabanduse, honorari ja võimaliku kahjuhüvitise asjus. Ta on üldiselt mõistlik mees, aga vajaduse korral on Sul võimalik järgmise sammuna pressinõukogu poole pöörduda (http://www.eall.ee/pressinoukogu/kuidas_esitada_kaebust.html )
  Edu igatahes! 🙂

 3. Nüüd on viide olemas!

 4. Kui lugu ilmus paberlehes, kas siis seal oli ka järgmisel päeval parandus, et artikli juures kasutati hoopis teise inimese kirjutatud teksti? Ilma liigselt asjaoludesse süvenemata tuleb siit järeldada, et originaalteksti oli mõlemal juhul väga vähe. Praegune kirjutis oli ju tõlgitud teksti pärast, mida paljundati ilma tõlkijale viitamata.

 5. Järgmisel päeval kindlasti mitte. Ma alles eile avastasin selle!
  Sinna maani ma isegi ei teadnud, et seda lugu kasutati.

 6. Mina teeksin kindlasti juba põhimõtte pärast kaebuse.

 7. see on nagu… päris jõhker vargus. sõna-sõnalt. paganas.
  võibolla äripäeva toimetajal oleks huvitav teada, et tema töötajatest keegi varastab intellektuaalset omandit.

 8. Kas seda juttu kasutasid ka teised lehed? Vahel rändab kellegi jutt niimoodi mööda lehti, et algne viide kukub lihtsalt liikumise käigus maha. Kõigil on kiire, mõni on lohakam, viimasel hetkel satub tekst veel kellegi kätte, kes seda poole võrra lyhendab – vahel juhtub nii igasuguseid jamasid.

  Veebitoimetused on muidugi yldiselt hullemad kui paberlehe tegijad. Neil on kogu aeg kiirus taga, konveier töötab ja orav rattas lippav orav ei jaksa, viitsi ega huvitu detailidest. Blogidest on pea kõik lehed harjunud asju ilma viitamata võtma. Ja kui mingi asi on juba veebis, võtab uudisetoimetaja selle tihti tuimalt paberissegi yle. Ei temal ole aega kontrollida, kui viletsat tööd keegi teinud on. Konveier, eks ole.

  Mis aitab? Ei suurt miski. Kirjuta autorile, cc: tema otsesele ylemusele ja peatoimetajale. Aga ega see systeemi muuda.

 9. meie online’i omadele tuleb aeg-ajalt häid kombeid õpetada. pealegi võis kysimus olla puhtalt lohakuses. praegu on viide Bioneerile täitsa olemas. pool online’i tööd ongi räpakas ja kiire copy&paste. näiteks pressiteateid pannakse yles enam-vähem muutmata; võib-olla kirjutatakse kuhugi sisse, et “teatas ettevõte”, aga kui ei panda, siis ka ykski koer ei haugu (pressiteateid kirjutataksegi tänapäeval uudise formaadis, eks). teistele väljaannetele tavaliselt viidatakse kyll ysna korrektselt.

  alati maksab meeles pidada, et kui liiga kõvasti riidu kiskuda, jääb riiukiskujast halb mälestus. selle tulemus võib olla see, et riiukiskujat enam ei loeta ka, rääkimata varastamisest. ja see omakorda – eeldades, et asja tehakse pigem aate ja info levitamise kui feimi ja sulli pärast – oleks veel halvem kui varastamine. ÄP või ajakirjanik võib vaenuliku suhtumise peale keerata rohelistele teemadele yldse selja ja edaspidi varastada keskkonnavaenulikku sisu nendelt, kes ei kurda selle yle. kahju, kui nii läheks.

  internetti levitamiseks yles riputatud teksti suhtes kiivalt autoriõiguste nõudmine kipub tihtipeale olema lihtsalt ebapraktiline. viite nõudmine samas on täitsa mõistlik. Pressinõukokku ja muidu kõrgetesse kohtadesse *põhimõtte pärast* kaebamine on rohkem nigu Edgar Savisaare ja Villu Reiljani stiil. igayhele on meediast rohkem kasu kui liitlasest, mitte vaenlasest.

  yhesõnaga rääkige inimestega, eriti kui on võimalik kahtlustada lohakust, mitte pahatahtlikkust. ja ärge vinti yle keerake, kui suudate ennast talitseda.

  iseasi on see, kui Bioneer soovib Äripäevaga kurjalt konkureerida nagu Eesti Päevaleht. EPL ei luba ÄP-l teatavasti oma sisu mõistlikel tingimustel kasutada ega refereerida. seepeale ÄP majas enam EPLi online’i ei loetagi.

 10. Aga ma muud ju ei soovinudki kui viidet. Selle ma ka sain. Suurt tüli ei kiskunud. Andsin neile ka tagasisidet selles osas.

 11. tore ja kaunis.

  ma vaatasin, et muud kommenteerijad on veidi yle keeranud siin ja siis sattusin liiga seletamishoogu.

 12. Näed sa.. ütlus: “ära tee teisele seda, mida ei taha, et sulle tehtaks, peabki paika”… http://tsura.blogspot.com/2008/07/teleuudised-varastavad-lehtedest.html
  Ei kommentaari..

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s