Mida peaks teadma patareidest ja akudest


Patareisid ja akusid kasutatakse igapäevaelus väga laialdaselt: näiteks mobiiltelefonides, digitaalkaamerates, elektroonilistes mänguasjades, raadiotes jne. Täna seadsingi teemaks, kuidas valida patareisid ja akusid. Nimelt sisaldavad paljud patareid ohtlikke kemikaale ning neid tuleb käidelda kui ohtlikke jäätmeid. Õigeid valikuid tehes on võimalik säästa keskkonda, tervist ja raha.

Patareide ja akude erinevused

Patarei ja aku on ühest või enamast elemendist koosnev mittetaaslaetav (patarei) või taaslaetav (aku) vooluallikas, mis muudab keemilise energia vahetult elektrienergiaks.

Üsna sageli klassifitseeritakse patareisid ja akusid neis kasutatava elektrolüüdi omaduste järgi. Levinuim jaotus on happelised, kergelt happelised ning aluselised. Näiteks kõik mootorsõidukites kasutatavad akud on happeakud. Kergelt happeliste omadustega on aga enamus koduses majapidamises kasutatavatest patareidest. Madalam happesus on saavutatud mitmesuguste soolade lisamisega elektrolüüdilahusesse. Aluselistes patareides kasutatakse elektrolüüdina naatrium- või kaaliumhüdroksiidi. Aluselised patareid on kasutusel mobiiltelefonides, kaasaskantavates CD-mängijates, raadiotes jne.

Samuti võib patareisid ja akusid klassifitseerida elektrolüüdi oleku järgi kas nn “märg-” või “kuivelementideks”. Märgelementides on elektrolüüt vedelas olekus. Kõik mootorsõidukite akud on märgelemendid. Kuivelementides on elektrolüüt kas tahke või pulbri kujul.

Patareide tüübid:

 • Tsink-süsinik patareid – väikese energiamahtuvusega, laialt kasutatav koduses majapidamises tänu oma odavale hinnale ning suhteliselt pikale kasutuseale. Kasutusel raadiotes, seinakellades jne.
 • Leelispatareid – Peavad kauem vastu kui tsinktüüpi patareid. Kasutatakse kaasaskantavates CD-mängijates, raadiotes jne. Kallimad kui tsink-süsinik patareid.

Mittelaetavatel nööppatareide tüübid:

 • Elavhõbeoksiid patareid – kasutatakse kuulmisaparaatides, fototarvetes.
 • Tsink-õhk patareid – kasutatakse kuuldeaparaatides ja piiparites.
 • Hõbeoksiid patareid – kasutatakse elektroonilistes kellades ja kalkulaatorites.
 • Liitium patareid (Li)– kasutatakse kellades ja fototarvetes.

Akude tüübid:

 • Pliiakud on rasked, kuid odavad. Neid kasutatakse autoakudena ja rasketes seadmetes, nagu näiteks ratastool. Kuna Eestis ostetakse neid kokku, siis on nende käitlemisel parem silma peal hoida.
 • Nikkel-kaadmiumakud (NiCd) on pikaealised (4-5a). On muutumas järjest populaarsemaks. Neid kasutatakse elektrilistes tööriistades, arvutites, telefonides. Need akud sisaldavad mürgiseid aineid. Võimaluse korral tasub neid vältida.
 • Nikkelmetallhüdriidakusid (NiMH) kasutatakse mobiiltelefonides ja sülearvutites. Need akud ei sisalda ohtlikke aineid. Nad peavad ka kauem vastu, kui NiCd akud.
 • Liitiumioon- ja liitiumioonpolümeerakud (Li-ioon) on võimekad (peavad paremini vastu kui NiCd ja NiMH akud) ja kerged. Neid kasutatakse kergekaalulistes süle- ja pihuarvutites ning mobiiltelefonides.
 • Taaskasutatavad leelisakud on odavad akud, mida kasutatakse näiteks taskulampides ja teistes laiatarbekaupades.

Patareide ja akude keskkonna- ning tervisemõjud

Paljud patareid sisaldavad mõnda ohtlikku kemikaali, nagu kaadmium, mis võib keskkonda mürgitada. Nad sisaldavad ka tsinki, mida saaks kasutada, kui patareid ümber töödelda. Mõned patareid sisaldavad ka elavhõbedat ja pliid.

Kui me viskame patarei prügimäele või loodusesse, siis võivad mürgised ained sattuda õhku ja vette ning sealt edasi põhjustada tervisehädasid nii inimestele kui ka loomadele. Raskemetalle looduses seostatakse nii peavalude, hambahädade kui ka vähiga.

Kui vaadelda 2005.aasta andmeid, siis lasti Eesti turule aastaga 480 tonni patareisid ja 4680 tonni kõikvõimalikke akusid. Samas kokku koguti 2005.aastal 2372,46 tonni patareisid ja akusid. 94-98% tagastatud akudest on pliiakud. Pliiakude suur kogus tuleneb sellest, et akusid saab jäätmekäitlejatele üle anda tasuta või kohati isegi saades nende eest raha.

Nipid keskkonna ja tervise säästmiseks

 • Kasuta patareide asemel laadijaga akusid. Akusid saab taaslaadida paarsada kuni tuhat korda ja võrreldes tavaliste patareidega kulub nii kordi vähem loodusressursse.
 • Võimalusel ühenda kodutehnika (muusikakeskus, raadio, kell-raadio jne) elektrivõrku ja ärge kasutage patareisid üldse.
 • Vii kasutatud patareid kogumispunkti. Uurige välja, kus on teie piirkonna vastavad kogumispunktid. Tallinna kasutatud patareide kogumispunktid leiab SIIT.
 • Ostke päikesepatareidega tooteid.
 • Käsitlege patareisid ja akusid õigesti. Nii saavutate pikema kasutusea ja kulutate selle võrra vähem raha.

Nipid patareide ja akude säästvaks kasutamiseks

 • Puhastage patareide ja seadmete kontaktpinnad õrnalt pliiatsi otsas oleva kustutuskummi või riide abil. Nii saab pinnad puhtamaks, laadimise kvaliteedi ja ühenduse paremaks.
 • Võtke patareid ja akud aparaadist välja, kui te ei plaani lähiajal seda kasutada.
 • Ärge kandke patareisid käekotis või taskus koos müntide, kirjaklambrite või võtmetega. See võib lühendada patareide kasutusiga ja põhjustada patareide vigastusi ja lekkeid.
 • Ärge laadige mittelaetavaid patareisid. See võib põhjustada lekkeid.
 • Ärge kasutage segamini erineva laetuse astmega, erinevat tüüpi, erinevat brändi patareisid. Uue ja vana patarei koos kasutamine vähendab uue patarei laetust ja lühendab tema eluiga. Kui patareid on tühjaks saamas, siis vahetage välja kogu komplekt.
 • Külmaga ei saa patareid töötada täis võimsusel. Kui kasutate talvel külma ilmaga taskulampi, siis võite saada nõrgema valgusvihu. Laske patareidel soojeneda ja proovige uuesti.
 • Tehnikat soetades eelistage seadmeid, mis näitavad palju aku/patarei veel vastu peab. See aitab paremini arvestada laadimiste sagedust ja pikendab aku eluiga.
 • Säilitage patareisid nende originaalpakendites ja tingimustes, mida tootja on soovitanud. Ärge kasutage patareisid, mis on kahjustatud või lekkinud.

Vaata ka siia.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s