Oma maa usku


Kui Vabadussamba ideega välja tuldi, siis pakuti samba hinnaks 100 miljonit krooni. Üleeile hinnati Eesti Päevalehes projekti maksumuseks juba 120 miljonit. Ligi 5000 inimest on kamba peale annetanud 600 000 krooni. On seda vähe või palju?

Eile peeti Ärilehes aru, kas peaks remontima koole või ehitama vanglat. Rahandusminister Ivari Padar teatas, et esmalt peab riik muutunud majandusoludes väga hoolikalt üle vaatama, millised investeeringutest on Eesti riigile jõukohased… Ja sellise arutelu kõrval räägitakse 120 miljonist mingi kiirustades tehtud ausamba eest.

Inimesed, kes Vabadussõja perioodi mäletavad on väga eakad. Arvan, et võiksime nendele meestele ja naistele austust avaldada hoopis nende mälestusi talletades. Veel on veidi aega. Varsti ei ole enam kellegi käest küsida, kuidas siis elada oli. Eelmise aasta veebruaris suri Eesti viimane Vabadussõja veteran Ants Ilus. Siis arutasid paljud mu tuttavad uhkusega eestluse teemadel.

Mu eelmise samateemalise postituse kommentaarides väideti, et vabadussõja mälestusmärk on palju vajalikum, kui mingi bussiliin või remonditud kool. Mis tolku on sellest, et mingid isekad ja aadeteta noored ja igivinguritest vanurid saavad bussiga mööda meie kallist isamaad ringi sõita või koolis õpetajale keskmist näppu näidata?

Soov olla eestlane peaks tulema seest poolt. Ma ei usu, et ükski kommertslik mälestusmärk muudab Viru Keskuses hängivad noored aatelisemaks. Ei muuda! Oma maa usk algab kodust. Kui vanemad on omadega puntras ja lapsed on tähelepanuta, siis ei aita sammas ega selle puudumine.

Miks on eakad inimesed kibestunud? Nad elavad ju riigis, kus neid ei austata. Need inimesed on näinud sõda, kolhoose, küüditamist, vaesust, hirmu ja palju muudki. Meie riik ei suuda neile tagada normaalset äraelamist ega sotsiaalset väärtustamist. Ise kibestuksin ka.

Eakate inimeste jaoks on mälestused olulised. Arvan, et vanem põlvkond oleks palju rohkem rahul, kui taastataks Vabadussõja monument endisel kujul. Las see olla Kaitseväe kalmistul. Siis ei tunne ka muukeelne elanikkond, et neid on solvatud. Muidu jääb mulje, et Pronkssõduri viisime ära, et enda rist asemele panna. Kindlasti saab mälestusmärke luua ka mõistlikuma hinna eest.

Kirjutades seda arvamust, meenusid mulle kaks vanasõna 🙂 .

HALLPEAD AUSTA, KULUPEAD KUMMARDA…

ÜHEKSA KORDA MÕÕDA, ÜKS KORD LÕIKA…

Hommikul helistan vanaemale ja küsin, kuidas tal läheb 🙂

Advertisements

4 responses to “Oma maa usku

 1. Sammas on meeldetuletus. Nagu kirik on meeldetuletus.

  Vanurite kibestumisest rääkides on aga eriti küüniline seda Eesti riigi kaela ajada. Kõik me oleme teinud mida suudame ja maksnud oma makse ja teinud oma tööd. Isegi eestlastest juveelivargad ja narkokullerid on oma raske ja riskantse panuse andnud.

  Need vanurid, kes on tegelikult häda näinud, ei vingu ega süüdista Eesti Riiki. Vinguvad need, kes kolhoosist piiramatult kraami said varastada või ETKVLs tähtsad ninad olid.
  Ükski täiearuline -ja esimest vabariiki näinud -vanainimene, ei igatse taga nõukaaega ega süüdista Eesti Riiki tema sügavamas tähenduses.

 2. “Kõik me oleme teinud mida suudame ja maksnud oma makse ja teinud oma tööd.” Kas tõesti kõik? 🙂

 3. Muidugi.
  Või mida sa õieti öelda tahtsid?

 4. Ma olen märganud selle teema puhul väga erinevaid seisukohti. Ühed mu kõige arukamad ja intelligentsemad sugulased üllatasid mind sellega, et teatasid, et sellised sammast on loomulikult vaja! Et sellist küsimust ei saagu tekkida, nagu oleks see mittevajalik või mõttetu.

  Mulle tundub see ka raharaiskamisena ning kergelt isegi provokatiivsena, kuna alles too sõdur meilt siit linnast kisa ja käraga läks. Aga ma ei kannata üldse ausambaid eriti, seetõttu tundub too summa kohutava laristamisena. Surnute mälestamiseks on raha pillata aga laste haiguste raviks kogutakse annetusi. Ma ei saa sellest aru.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s