Andsin oma hääle


vabadussammas.jpg

… Vabadussamba vastu.

Ma austan Eesti vabadust ja inimesi, kes selle eest võitlesid. Ma ei usu, et Vabadusesammas üksi midagi muudaks.

Selle raha eest saaks remontida paar kooli või maksta õpetajatele preemiat. Selle raha eest saaks panna maal käima päris mitmeid bussiliine. Võimalusi on teisigi.

Meil on vabadusekell. Näidake mulle eestlast, kes härdalt räägiks sellest kellast kui sümbolist.

Austagem oma riiki tegudega, mitte kujundlike sümbolitega.

http://www.vabadusesammas.co.ee/

Pilt on võetud SIIT.

Advertisements

16 responses to “Andsin oma hääle

 1. See jutt, et selle raha eest saaks seda ja teist -pole mingi õige jutt. Samasugusest loogikast lähtudes arvatakse näiteks, et Eesti ei vaja kaitseväge -et saaks jälle koole remontida ja asfalti panna.

  Küsimus on pigem selles mida me tähtsaks peame? Kas vabadussõda ja seal saavutatud võit olid meile tähtsad või on tähtsam midagi muud? Midagi praktilisemat? Asfaltiaugud ära lappida? Kooli uued lambid osta?

  Ma kardan ainult, et selline padupragmatism toodab tühja hingega inimesi. Vingureid, kes mõtlevad vaid enda kasusaamisele.

 2. Mina pean tähtsaks Eesti riiki ja riiklikku iseseisvust. Kas ma pean sellepärast toetama ka üüratult kalli raha eest loodavat sammast. Ei pea. Ma olen ehk liiga praktiline inimene, aga sama raha eest saab palju muud head teha.

 3. Kui maarahval pole busse, millega poodi sõita, siis mida annab Vabaduse Sammas. Mitte midagi. 100miljonit on suur raha. Kui memm ei pääse kehva transpordi tõttu arsti juurde, siis on ka asi möga… Mina annaksin selle raha hoopis maapiirkonna perearstidele.

 4. No siis peaks ostma ju hoopis soomustehnikat ja õhutõrjerakette!
  Koole ja bussiliine on meil juba küllalt -eriti arvestades kahanevat rahvaarvu.
  Kuid mis kasu sellest kõigest on kui meil pole vabadussammast? Et piisabki ainult Viru Keskusest või? Mh? Ah?

  Mina ütlen, et vabadussõja mälestusmärk on palju vajalikum, kui mingi bussiliin või remonditud kool. Sest mis tolku on sellest, et mingid isekad ja aadeteta noored ja igivinguritest vanurid saavad bussiga mööda meie kallist isamaad ringi sõita või koolis õpetajale keskmist näppu näidata?

  vabadussammas aitab neil ennast aga ajaloolises kontekstis palju paremini positsioneerida, kui sile tänavaasfalt või sada krooni lisaraha pensipäeval.

 5. Tõepoolest, mis kasu on vabadussambast (ja mind üllatab mitte-tallinnlasena, et kas tõesti vabaduse kelladest osadele inimestest seal päälinnas ei piisa?), kui pole enam rahvast, kelle vabaduse nimel kord võideldi – just seepärast, et Eestis pole võimalik osadel inimestel normaalselt arsti juurde pääseda. Pole inimest, pole probleemi – see-eest on ventileeritud-valgustatud hauasammas, mis suvalise suurema elektrikatkestuse korral ei funka. Ja kui pronkssõdur koos laipadega veeti kalmistule, siis miks nüüd peaks olema kesklinnas hauasammast meenutav objekt.. Vene ajal püstitati ka igasuguseid “vabastamisega” seotud puuslikke, kuid tõeline vabadus peitus ikkagi inimeste südameis-mõtteis. Kui vabadus/selle hindamine on juba sealtki kadunud, ei aita miski sammaski.
  Koolidesse muretseti vist “Saagu valgus” projektiga korralikke lampe.. see peaks olema kombes.

 6. To: asjadest

  Kas Sa tõesti usud, et Vabadussammas muudab Viru keskuses hängivad noored aatelisemaks. Ei muuda! Aatelisus ja maailmavaade algab kodust. Kui vanemad on omadega puntras ja lapsed on tähelepanuta, siis ei aita sammas ega selle puudumine.

 7. To: asjadest

  Mulle jäi arusaamatuks, mismoodi soomusautod ja relvad aatelisust suurendavad?

 8. minul ei oska öelda, kas seda samast on vaja või mitte – kindel seisukoht puudub… aga kui ma võrdlen seda mälestusmärgi hinda “Welcome to Estonia” märgi väljatöötamiseks kulunud raha ja nt Eurovisiooni korraldamisele kulunud rahaga, siis kalliks ma seda ei pea… minu meelest on mõttetumaid asju, mille peale on kulutatud…

 9. *mina, sammast, selle – vabandust…

 10. Raha raisatakse tõesti…

 11. Soomustehnika on vajalik, et Eesti iseseisvust ka kriitilisematel hetkedel säilitada -või vähemalt kallilt müüa.

  Mis puudutab bateetilist juttu rahva kadumisse kuna ei saa arstiabi, siis on see üpris ajuvaba seisukoht. Arstiabi tõttu eestlased rahvusena küll välja ei sure.

  Ning jah -ma arvan, et vabadussõja sammas tuletab noortele meelde, kes nad on. Kelle järeltulijad nad on.
  Sümbolite tähtsust ei tasu alahinnata. Jutt, et kõik algab kodst on küll kena perekooli jutt, aga tõsiasi on see, et 90% nendest tublidest perekooli-tädidest ei teadnud vabadussõjast ega eesti sõjasangaritest midagi. Sest nad olid ju korralikud pioneerid ja eeskujulikud komsomolid, kes kandsid uhkusega oma rinnamärki. Ning ei olnud ka ühtegi mälestusmärki, mis oleks neis küsimusi tekitanud. Ega kommud asjata Eestis kõiki vabadussõja monumente õhku ei lasknud. Faktid näitavad, et rahval oli ilma pidepunktideta väga lühike mälu…

 12. To asjadest:

  Igaühele jäägu tema arvamus. Sina arvad, et sammas ja relvad on ainuõige. See on Sinu arvamus. Mina arvan, et kauni mälestusmärgi saab ka mõistlikuma hinnaga sobivamasse kohta. Eesti riiklust saab ka muud moodi austada. Raha on mujalegi vaja. Omariikluse mälestamine on vajalik, aga mitte sellisel kujul. See on minu arvamus.

  Kui see on Sinu meelest perekooli tädide jutt, et maailamvaated algavad kodust, siis ma ei saa Sulle vastu vaielda. Ma ei käi perekoolis ega ka perekool.ee-s (sinna satun umbes korra-kaks kvartalis). Ma ei tea, mis juttu seal räägitakse… 🙂 Kui sina käid ja tead, siis on tore.

  “… Ning ei olnud ka ühtegi mälestusmärki, mis oleks neis küsimusi tekitanud.” Kas sa seda ootadki? Küsimusteta oma riigi austamist ja uusi mälestusmärke. Enamik noori ei viitsi sellistele asjadele mõelda. Nad on nende samade mittemõtlejate lapsed.

  Kui Sa tegelikult tahad, et noored inimesed teaksid, mõtleskid ja arvaksid, siis peaks info nendeni tooma läbi multimeedia kanalite, läbi kooli ja ürituste. Tänapäeva noored ei hakka endale monumente vaadates küsimusi esitama. Usutakse seda, mida meedia räägib. Vaata Pronkssõduri teemat. Keegi ei uurinud ajalugu, reaalseid fakte jms KOGU JAMA SAI ALGUSE MEEDIAST. Tänapäeva ühiskond mõtleb ja saab infot teisiti.

  Miks kena ja väärikas monument Kaitseväe kalmistul on halvem pidepunkt?

 13. Sest seda pole näha. Keset linna olev mälestusmärk on samasugune meedia nagu kõik muu – ka bussiootepaviljoni kritseldatud slõuganid ja “meie igapäevane Delfi”.

  Ja just pronkssõdur peakski ilmekalt tõestama, et mälestusmärkidel on inimeste enesetajule väga tugev mõju.

  Ja kui nüüd laiemalt küsida kuidas siis eesti riiklust “teistmoodi” austada…- siis mis meile järgi jääb? Et pajatad lapsele arvuti ääres istudes kuidas vanaisa punaseid peksis või?
  Ja lõppudelõpuks on see mõnument mitte meile- elavatele -vaid neile, kes siis sõdisid ja oma ELU panti panid. Mis õigusega me siin siis vingume monumendi vajalikkuse üle? Iseasi, kas see just selline klassitsistlik sammas peab olema, aga no mis teha, kui meie super-hüper-kunstnikud Laapinid jm konkursil osaleda ei VIITSINUD.

 14. See sama Pronkssõdur on nüüd uues kohas. Kuhu jäid rahvamassid? Neid pole. Pronkssõdurit külastavad need, kes teevad seda õige põhjusega.

  Asi ei olegi ju mälestusmärgi idees, vaid teostuse, kohas ja hinnas.

  Mina viin oma lapse Vabaõhumuuseumi ja räägin, kuidas vanasti elati. Olen seda juba korduvalt teinud. Viin oma lapse ka Eesti ringsõidule ja näitan tähtsaid paiku otse. Mina õpetan oma lapsele, kuidas infot leida ja jätan talle vabaduse teha omad järeldused. Kui anda noortele ja lastel võimalus ise kogeda, siis tuleb ka huvi.

 15. Nojah. Samas võiks ka küsida, et milleks meile selline imelik tehislik moodustis nagu vabaõhumuuseum? Miks me maksame trobikonnale muuseumitöötajale raha, ja peame üleval mingeid ajast ja arust maju, kui sama raha eest võiks koole remontida?

  Mis puudutab teostust, siis peaks meie hästimakstud ja autoriteetsed kunstnikud endalt küsima, kuidas on võimalik, et nii prestiižika konkursi võitis kamp noori? Kus olid Vanad Kalad? Mis õigusega nad üldse kulkast raha käivad võtmas, kui isegi sellel -nii suure avaliku huviga -konkursil osaleda ei viitsi? Neile puudub moraalne õigustus ja seega olgu pigem vait ja leppigu saatusega.

  Lõppudelõpuks on sammas -halbadest proportsioonidest hoolimata -üpris karge ja kõnekas sümbol. Minu soomlasest sõber mainis igatahes, et see on heas mõttes väga eestlaslik monument-rahulik ja kindel. Ilma eputamise ja rinnaletagumiseta.

  Ehkki loomulikult oleks palju parem, kui linnamaastikku oleks ehtinud modernne ja kõrgussepüüdelev lahendus.

  Asukoht ja hind on küll täitsa ok.

 16. Mina ei saa aru mis mõtte sellel ristil on :S

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s