Magusast mereveest…


Lugesin täna Postimehest uudist, et Norra teadlased on mures magusa merevee pärast. Nimelt on mitmelt poolt mereveest leitud sukraloosi-nimelist magusainet. Sukraloosi, mis on suhkrust 600 korda magusam, kasutatakse mitmetes dieettoodetes ja seda on pea võimatu puhastusseadmetes veest eraldada, kirjutas VG Nett. Euroopas tähistatakse sukraloosi koodiga E955 ja seda müüakse Splenda-nimelise suhkruasendajana. Norra õhu-uuringute instituudi (NILU) tehtud mõõtmiste tulemustest selgus, et magusainet leidub Norra merevetes mitmes piirkonnas. «Oleme mures, kuid ei oska võimalikke kahjusid ette näha. Esimese hooga oleme tõestanud, et ainet leidub keskkonnas, nüüd on tarvis edasisi uuringuid,» ütles NILU vanemteadlane Christian Dye. On teada, et sukraloos takistab suhkru liikumist suhkruroos. Kas sukraloosi sisalduse tõttu võib kunagi joogivesi magusaks muutuda ja millist mõju avaldab kunstlik magusaine vetikatele ning teistele vees elavatele taimedele ja loomadele, pole teada.

Panin otsingusse sõna sukraloos ja selgus, et tegu on üsna vastakaid arvamusi põhjustava magustajaga. Maalehe andmetel loodi sukraloos Briti teadlaste poolt 1976.aastal. Müüki lubati see kõigepealt Kanadas – 1991. aastal. Enamus uuringutest on kinnitanud aine ohutust, aga pole selge, kas magusaine pärast kasutamist kehast ka väljub. Mõni organism võib püüda võõrast ainet omastada, kuid pole teada, mis võib olla selle tagajärg. Sukraloosi molekulis on süsinik seotud klooriga, kuid rida teisi sarnaseid ühendeid on mürgised, hoiatavad vastased. Samas tunnistatakse, et sukraloos siiski erineb neist teistest, sest ei lahustu rasvas ega kuhju seal.

Inimestena oleme taas põhjustanud läbiuurimata mõjusid keskkonnale. Me ei tea, kas sukraloos on ohutu ka kümne põlvkonna pärast. Kas ta üldse on ohutu?

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s