Kultused meie ümber


Viimasel ajal räägitakse palju ökokultusest. Kõik, kes vähegi üritavad leida alternatiive ette määratud olukordadele, on ökokuluslased. Mina kaasaarvatud. 🙂 Skeptik.ee nimetab ökoeluviise lihtsalt “elitaristlikuks pööbliõpetuseks”. Mis teha? Kõik ei saagi samal arvamusel olla.

Mulle aga tundub, et meie ümber on hoopis palju tarbimis- ja prügikultuses inimesi.

Tarbimiskultuses on inimesed, kes tahavad uusi kallimaid maju, uusi autosid, moerõivaid, telefone, arvuteid. Nende elu keerleb vaid majandusliku heaolu ümber. Kui uus auto või telefon on kehvem kui naabril, siis tuleb see välja vahetada veel uuema ja kallima vastu.

Prügikultus vaevab pigem keskklassi rahvast. T-Marketite tüüpi poed on iga päev täis inimesi, kes lähevad sinna lootuses, et äkki saab mõne uue odava Hiina vidina või toidukauba, mis on super-hüper soodsa hinnaga. Pole vahet, et seda asja pole koju vaja. Nii ostetakse kõike… ka toitu. Kui Hiina vidin katki läheb, siis pole ostjal kahju – asi maksis vähe.

Kõigele võib anda kultuse nime. Seda tahtsingi öelda.

Advertisements

One response to “Kultused meie ümber

  1. Kui öelda tootjatele-vahendajatele-ärikatele, et prügikultus vaevab kedagi, siis on nad vist sama üllatunud kui Pipi Pikksukk, kes leidis apteegiaknalt reklaami: kas kannatate tedretähnide all? 😉 Ühest küljest on need muidugi kultused ja olen sinuga täiesti nõus, et võiks elada kuidagi paremini, kuid samas toidavad need kultused ka päris palju suukesi nii Hiinas kui ka Eestis ära.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s