Eestis müüdavad ökomähkmed. Wiona versus Moltex Öko.


Teen siinkohal ülevaate kahest Eestis müügil olevast ühekordsest ökomähkme sordist. Ma kogusin kokku nii palju infot, kui leidsin ja panin siia kirja. Ehk on mõnel lapsevanemal sellest abi.

MÄHKMETE VÄLIMUS

Wiona mähe

Wiona mähe on valge. Seega on silmnähtav, et tegemist on pleegitatud mähkmega. Mähe on pleegitatud hapnikuga. Minu meelest on mähkmete pleegitamine mõttetu liigutus (seda eriti ökomähkmete juures). Kas on tõesti nii oluline, mis värvi on lapsel püksis olev mähe. Milleks raisata keskkonnaressursse ja tekitada lisaks veel üks töötlemise aste. Kui pleegitamine unustada, siis on tegemist kena heleda mähkmega. Mähkme saab kinni panna krõpskinnitusega, mis on üsna elastne. Mähkme pealispind tundub käega katsudes sametjalt pehme. Seljaosas on elastikriba (nii väheneb tõenäosus, et kaka valgub lapse seljale laiali) ja mähe hoiab kenasti jalgade ümber. Jalgade ümber olev materjal on hingav. Lapse pepu püsib kuiv.

Moltex Öko

Moltex Öko mähe on kreemikat tooni. Tegemist on pleegitamata mähkmega. Moltex Öko kinnitub samuti krõpskinnitusega, aga tal ei ole elastikriba lapse selja piirkonnas. Mähe hoiab kenasti lapse jalgade ümber. Mähe ei ole katsudes kõva. Jalgade ümber on hingav kiht, mis laseb õhu kergemini lapse pepule ligi.

MÄHKMETE LÕHN

Mõlemal mähkmel puudub aroom.

MÄHKMETE SISU- Mõlemad mähkmed on dermatoloogiliselt testitud ja hüpoallergilised.

Wiona mähe tundus katsudes paksem kui Moltex Öko. Pärast vee valamist mäkmesse, mähe paisus väga palju. Lõikasin Wiona mähkme katki. Alguses jäi mulje, et mähkmes on väga palju tselluloosi. Pärast niisutamist, tekkisid mähkme sisse suur hulk peeneid geeljaid terakesi. Maaletooja kodulehelt leidsin sellise kirjelduse: “Wiona mähkmete sisu on tehtud tselluloosist, mis on omakorda saadud jätkusuutlike metsade puidust ning valgendatud kloorivabalt. Selle sametpehme aine imavust on tõstetud spetsiaalse imava ainega (SAP), millele on lisatud teepuuõli. See hoiab lõhnad mähkme sees ning on tugev kaitse viiruste (nt herpese), seente, pärmseente ja bakterite vastu ning kaitseb nahka rakke tugevdavate ainetega.“ Kui lugeda sama teksti teistelt rahvusvahelistelt lehtedelt, siis selgub, et teepuuõli asemel on siiski rohelise tee ekstrakt. Herpese kohta ma ise vihjet ei leidnud, aga ega imikul vist seda karta ei olegi. SAP on täiesti tavaline imavusgeel, millest kirjutasin pikalt oma eelnevad postituses.

Moltex Öko mähkmetes on võrreldes tavamähkmetega vähem imavusgeeli. Siiski seda on seal. Pärast vee lisamist ei läinud mähe sama pakuks nagu Wiona mähe. Selles järeldan mina, et Moltex Öko sisaldab vähem imavusgeeli. Võimalik, et see tähendab ka seda, et Moltex Öko mähkmeid peab veidi sagedamini vahetama. Meil kulus Moltex Öko mähkmeid umbes 6-8tk päevas. Moltex Öko mähkmete imavusgeelile lisatakse ökograanuleid, mis tagavad suurema kompsteerumise. Väiksem imavusgeeli hulk vähendab oluliselt võimalust, et imavusgeel hakkab mähkmest lekkima. Moltex testis ka mähkmeid, millele ei olnud lisatud geeli, tulemuseks pidi vahetama mähkmeid umbes 10 korda päevas. Keskkonna seisukohalt on targem vähendada prügimäel maanduvate mähkmete hulka, seega leiti, et lisada tuleb ikkagi ka imamisgeeli. Lisaks pleegitamata tselluloosile on mähkmetes tee ekstrakt (nagu Wiona mähkmeteski). Tee ekstrakt sisaldab vitamiine A, B ja C, mis soodustavad rakkude uuenemist. Moltex Öko mähkmed sisaldavad vaid looduslikku päritolu kilet (maisitärklise kile – GMO-vaba mais). Moltex Öko on TBT-vaba, mis on väga oluline. 2000.aastal leidis Greenpeace tuntud tavamähkmetest TBT-d (tri-butyl tin). Benetton mähkmetest leiti 4,2mikrogrammi, Fixies mähkmetest 4,7mikrogrammi ja Pampers mähketest 8,6-38,4 mikrogrammi TBT-d 1kg kohta. TBT on väga-väga toksiline aine, mis läbib kokkupuutel beebi naha. Inimese keha tõlgendab TBT-d nagu hormooni. Vikipediast võis lugeda, et TBT põhjustab mereloomadel soole mittevastavate suguelundite kasvamist?!? Ma olin jahmunud! Inimesel võib TBT põhjustada immuunsüsteemi- ja hormonaalsüsteemi häireid. Moltex Ökos ei ole ka lateksit, pepupalsameid, säilitusaineid ega lõhnaaineid.

MÄHKMETE KOMPOSTEERIMINE

Wiona mähkmed komposteerimise kohta on öeldud Mahekauba kodulehel järgmist: „Üle 2/3ndiku bio-mähkmest koosneb taastuvatest toorainetest ning on seetõttu samaväärselt biolagunev. Ülejäänu on looduslikult neutraalne. Kui värsket mulda sõeluda, siis jäävad need tükid järele. Paljud neist võib eemaldada ka enne seda, kui mähe ära visata. Orgaanilise prügi konteinerisse ei saa seda mähet siiski panna, kuna seda ei võimalda jäätmekäitlusseadused. Kõik mähkmed on loodud väljaheidete jaoks ning nende äraviskamine eeldab erilist kohtlemist, mida sätestavad spetsiifilised seadused, mille eesmärk on edendada orgaaniliste jäätmete käitlemist. Ja see on õigusega nii.“ Kui ma lugesin teisi kodulehti Wiona mähkmete kohta, siis mulle jäi sealt mulje, et biolagunev on ikka 2/3-ndikku mähkmest, mitte üle 2/3-ndiku mähkmest. See selleks 🙂 . Wiona mähkmed kõdunevad tavakompostis suuremas ulatuses.

Moltex Öko mähkme kõdunemine vihmaussikompostis

Moltex Öko mähkmed on valmistatud 50% ulatuses taastuvast toorainest. Imavusgeelist on biolagunev 20%. Mähe on tavakompostis 50% ulatuses kõdunev. Ülejäänu on looduslikult neutraalne. Vihmaussikompostis kõduneb Moltex Öko täielikult keskmiselt 8 nädala jooksul. Moltex Öko mähkmete pakend on valmistatud maisitärklisest ja on 100% komposteeruv. Seda saab kasutada ka biojäätmete- või tavalise prügikotina. Ka Moltex Öko mähkmeid ei panda biolagunevate jäätmete konteinerisse. Sageli küsitakse, miks peaks kasutama linnas ökomähkmeid, kui neid sellegipoolest ei saa panna biojäätmete prügikasti. Vähemalt ei lase te ökomähkmeid kasutades ringlusesse toksilisi keskkonnamürke ja säästate oma last.

MÄHKMETE PAKENDID

Wiona mähkme karp koos sahtliga

Wiona mähkmed on tugeva pappkarbi sees. Karp on üsna suur. Karp on valmistatud 90% ulatuses taaskasutatud paberist. Karbi sees on veel kaks papist sahtlit. Kummaski sahtlis on mähkmed. Wiona mähkmete maaletooja pakub kastile erinevaid kasutusi: CD-de hoidja, laste mänguasjakast või kingipakk. Wiona ökomähkmete pakend tuleks kindlasti võtta taaskasutusse, sest muidu on pakendi materjalikulu väga suur. Pappkarpi on keeruline transportida, sest see võtab rohkem ruumi, kui tavaline mähkmepakk ja tal on suurem kaal. Seega sama koguse mähkmete transportimiseks on vaja enam autosid. Wiona mähe kulutab rohkem transpordikilomeetreid.

Moltex Öko

Moltex Öko pakend on valmistatud maisitärklisest ja on 100% komposteeruv. Maisitärklisest pakend on valmistatud vaid GMO-vabast maisist. Mähkmed on väga tihedalt pakki surutud ja pakid on üsna väiksed. Transportimisel võtavad mähkmed vähe ruumi. Eeldatavasti on kütusekulu Moltex Ökode transportimiseks väiksem.

MÄHKMETE MÜÜK EESTIS

Wiona mähkmed on Eestis alles uued tegijad. Wiona mähkmete müügikohad leiate SIIT.

Moltex Öko mähkmeid tuuakse minu teada Eestisse juba neli aastat. Moltex Öko müügikohad leiate SIIT. Moltex Öko läbis uuenduskuuri aastal 2007 ning muutus palju keskkonnasõbralikumaks. Moltex Öko mähkmeid soovitab ka Saksa keskkonnateemaline ajakiri Öko-Test ja organisatsioon Greenpeace.

MÄHKMETE MAKSUMUS

Wiona mähkmed:

WIONA

Mini

Midi

Maxi

Junior

Mähkmeid pakis

48tk

48tk

44tk

40tk

Sobiv kaal

3-6kg

4-9kg

7-16kg

12-25kg

Hind

249,00EEK

269,00EEK

289,00EEK

299,00EEK

Ühe mähkme hind

5,19

5,60

6,57

7,48

Moltex Öko mähkmed:

MOLTEX ÖKO

Mini

Midi

Maxi

Junior

Mähkmeid pakis

48tk

44tk

42tk

36tk

Sobiv kaal

3-6kg

4-9kg

7-18kg

11-22kg

Hind

199,00EEK

199,00EEK

199,00EEK

199,00EEK

Ühe mähkme hind

4,14

4,52

4,73

5,52

Moltex Öko Maxi mähkmed on müügil ka suurte säästupakkidena.

http://archive.greenpeace.org/pressreleases/toxics/2000may192.html#one

http://en.wikipedia.org/wiki/Tributyltin

http://www.looduspere.ee/cms/eesti/moltex/moltex-oko-mahkmed

http://www.mahekaup.ee/index.php?searchword=wiona&option=com_search&Itemid=

http://www.bebeco.co.uk/moltex-oko-544-p.asp

Advertisements

14 responses to “Eestis müüdavad ökomähkmed. Wiona versus Moltex Öko.

 1. Ma tänan Sind nende mähkmeteemade eest! Annan mehele lugeda, ehk ta siis nõustub selle ökondusega. Enamasti on meil küll riidelapid päeva ajal kasutuses, aga uneajal ikka veel ühekordsed.

 2. Esimese lapsega u 9 aastat tagasi sai kasutatud Pamperseid. Muud ei olnud või ma lihtsalt ei teadnud nendest. Nüüd kasutan Moltexeid ja olen VÄGA rahul. Soovitan soojalt. Nii ökohingedele kui ka lihtsalt neile, kes oma lapse tervisest hoolivad.

 3. Sain selle teksti kohta meilile tagasisidet.

  EDIT: Teksti paremaks lugemiseks parandasin osad kirjavead Wiona mähkmete tsiteeritud/kopeeritud lõikudes.
  EDIT: Moltexi tekstis parandasin ühe tõlkevea seoses Greenpeace uuringutega.

  Aitäh tagasiside eest! 🙂
  Ootan seda alati!

 4. Aitäh vajaliku võrdluse eest, oli väga abiks otsustamisel!

 5. Tänan väga toreda võrdluse eest:)
  See artikkel on hea uudis neile emadele, kes senini ökomähet kasutada ei saanud, kuigi süda seda oleks soovinud.
  Alternatiivid on suurepärased leidmaks oma lapsele sobivaim mähe.
  Kui Sul pole midagi selle vastu, siis eksponeerime seda kokkuvõtet Mahekauba Nõunurgas.

 6. Kuidas nende öko mähkmetega siis käituma peaks. Mida nendega teha pärast kasutamist? Mida teha nende kompostiga? Kui kõduneb ära ainult ümbris ja pakend? Kuidas nendega kõige õigem oleks käituda?

 7. Kasutage nõunurgas, kui sellest abi on. 🙂

 8. Kui mul oleks oma maja, siis soetaksin vihmaussikomposti.

  Linnas läheb ühekordne ökomähe üldprügi hulka. Vähemalt ei viida selliste mähkmetega keskonnale ohtlikke jääkaineid ringlusesse.

  Leidsin internetist paar vihjet, kuidas linnatingimustes suurendada ühekordsete ökomähkmete kõdunevust. Teen sellest mõne aja pärast eraldi teema blogisse. 🙂

 9. Ma olen nii öelda linna lähedal maal ja ma olen seni nad pannud tavakomposti, kui see ei kõlba pärast kasutada, siis on mul dilemma kuidas edasi käituda. ISegi kui ma panen need asjad vihmaussi komposti, muretsen eraldi konteineri, mida ma selle jäägiga teen?

 10. Probleem on lihtsalt selles, et meil pole prügikasti. See tähendab, et selles majas on alati prügi sorteeritud. See jääk, mis kuhugi ei kõlba moodustab nii aasta peale umbes kilekotitäie ja selle võib tööandja prügikasti ju viia 🙂 Lapse tulekuga valisime ökomähkud( eks ma arvasin, et olen liiga laisk riidemähkude jaoks). uusaasta seisuga oli neid kulunud umbes 1500. Nüüd kui tuleb välja see, et ma ei või toiduainete kasvatamisel kasutada seda komposti tekib mul probleem, et mis ma sellega teen. Kuna maad meil on vähe, aga soov on kasvatada, kas või oma supi roheline, siis ei taha panna lillepeenardesse ka seda komposti. Sest sinna vahele võib ju alati mõne salati taime kasvama panna. Seega mida teha mähku kompostiga? Auke täita? Esimene aasta on see mõeldav, aga edaspidi?

 11. Vihmaussi kompostiga komposteeritud ökomähkmete jääkide kohta pole ma midagi paha kuulnud. Isegi imavusgeel on ju keskkonna suhtes neutraalne. Katsun selle kohta enam uurida.

 12. Paraku on see vale jutt, et Moltexid ei lõhna – viimased pakid on haisenud keemia järgi. Kahju. Hakka või mähkmemarki vahetama.

 13. Tänud artikli eest. Oli väga põnev isegi lugeda, kuigi ma ei lugenud juturaamatut 😀 Artikkel pani mind mõtlema küll mähkmevahetusele. Natukene sondeerin pinda ja vaatame… 🙂

 14. Kas Moltex on hakanud oma mähkmeid pleegitama? Viimati ostetud olid täiesti helevalged (sõbranna juures nägin aastaid tagasi ostetud beeže).

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s