Elu Eesti Vabariigis: normid lapse haigestumisest


Laps haige

Täna oli Delfis väga tuttav teema üleval. Üks issi kurtis, et emme sattus haiglasse ja issi on kodus rahahädas. Mina haiglasse sattumas ei ole, aga kogu loo idee on hoopis muus.

Kui pere väiksem juhtub natuke tugevamini haigestuma, siis hoolduslehte saab temaga ainult kuni 14 päeva. Need nädalad mööduvad niigi tugeva stressi all. Laps on haige, tööülesanded pooleli… Lapsevanema stress hüppab lakke, kui laps pole kahe nädalaga terveks saanud. Mis saab edasi?

Pärast seda on alles kehvad valikud:

  • lapsevanem räägib oma perearstiga ja lunib välja isikliku haiguslehe,

  • lapsevanem võtab kokkuleppel firmaga graafikuvälise puhkuse,

  • lapsevanemad saadavad haige lapse lasteaeda,

  • jõukam pere palkab hoidja.

Viimane valik on väga paljudele üle jõu käiv. Siin ei räägi ma ainult alla 5000.- elavatest inimestest. Minimaalselt kulub normaalsele hoidjale vähemalt 200.- päevas. Kui hoidja on ametlik, siis kulub kordi enam. Kui mitteametlikku hoidjat on vaja näiteks kaheks nädalaks, siis on kulu minimaalselt 2000.- Minu jaoks on see terve kuu söögiraha.

Vanavanemaid, kes tööl ei käi, igal perel ei ole. Puhkust ei saa lapse iga haigestumisega võtta. Mõnes peres haigestuvad lapsed päris sageli. Kui lapsevanem võtab ise haiguslehe, siis kaotab ta rahaliselt kõvasti. Kui saata haige laps lasteaeda, siis tabab haigestumiste nõiaring ka teisi peresid. Kuna raha on vaja, siis ongi lasteaiad täis haigeid lapsi ja haigekassa on umbes rahataolustest. Minule, kui poliitikavõhikule tundub, et Eesti Vabariigil jääks palju rohkem raha alles, kui vanematel lastaks oma võsukestega haige olla, kaua vaja on.

Kas meie riigis eeldatakse, et peredes, kus on eelkooliealised lapsed, peab tõesti üks lapsevanem pidevalt kodus olema. Nii palju asju viitab sellele – puuduvad lasteaiakohad, hädad haigekassaga, planeeritavad ebasoodsad seadusmuudatused tööseaduses, enamiku tööandjate hoiakud jne. Kas poleks mitte kasulikum aidata mõlemad vanemad tööle. Nii saab pere paremale järjele ja maksudeks laekub enam raha. Kui iive on tõesti nii oluline, siis peaks riik suutma mõelda ka emapalgast kaugemale.

Mina lähen uuel nädalal tööle. Rasmusega jääb koju tema issi. Millise lahenduse valib tema, seda mina veel ei tea…

Pilt on võetud SIIT.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s